AVerMedia LGP Lite GL310

Tento článek bude o přístroji, který jsem pořídil především k redakčním účelům. GL310 je totiž šikovný pomocník, který dokáže zaznamenat video soubory z HDMI vstupu a to přímo ve FullHD (s maximálním rozlišením 1920×1080 bodů). Tato funkce se hodí zejména ve chvíli, kdy je potřeba nahrát záznam např. z herní konzole nebo jiného zdroje (také tablety mívají micro HDMI výstup). Hardwarový enkodér nevytěžuje procesor počítače, a tak se dá zařízení využít rovněž pro nahrávání z PC.

Společnost AVerMedia je na trhu známá hlavně jako výrobce kvalitních televizních tunerů a jiných přístrojů, které pracují s video záznamem (většinou střihové karty). Není proto divu, že se pokusila do své nabídky zařadit i nástroje určené primárně pro herní nadšence, kteří potřebují zaznamenat své herní zážitky. Pro tyto zákazníky je připravno hned několik modelů s označením “Live Gamer”. Kromě nahrávání pak tyto hračky umí streamovat signál v reálném čase např. v rámci služeb Twitch, YouTube Live a dalších.

Typ LGP Lite GL310 neobsahuje slot na paměťovou kartu, ani nenabízí vlastní HDD. Video soubory ve formátu MP4/H.264, které mají i při vysoké kvalitě poměrně malou velikost, ukládá přímo do nastavené složky v PC. Propojení je realizované přes klasické rozhraní USB 2.0. Do počítače je však nutné nainstalovat speciální software AVerMedia RECentral, která je k dispozici na webových stránkách výrobce (není součástí instalačního CD v balení produktu). Zde je dobré dávat pozor, abyste stáhli správné ovladače s aplikací pro konkrétní model (někdy je snadné přehlédnout číselné označení a zařízení pak není v PC rozpoznáno).

aver-gl310-02

Obsah balení tohoto přístroje je opravdu skromné. Obsahuje pouze samotné zařízení, USB kabel a stručný manuál v několika jazycích. Na druhou stranu je třeba říci, že “pěnová vanička”, ve které je hardware umístěný, jej velmi dobře chrání před možným poškozením během přepravy. E-shop (ExaSoft), ve kterém jsem GL310 zakoupil, zabalil zboží opravdu pečlivě a dokonce si dovolím tvrdit, že mnohem lépe, než jsem se setkal např. u CZC, Alzy a jiných e-shopů, kde se často ani neobtěžují vyplnit krabici vzduchovými pytlíky.

Instalace proběhla bez větších problémů a počáteční nedůvěra, kdy nebylo zařízení operačním systémem v úvodu instalačního procesu nalezeno, byla naštěstí brzy vystřídána slavnostním spuštěním RECentral s náhledem obrazu připojené konzole. Trochu delší dobu však trvalo nastavení mikrofonu, které v některých režimech neumožnilo spustit samotný záznam. Nakonec se metodou “pokus omyl” podařilo vše doladit a upozornit musím pouze na to, že mikrofon je třeba připojit a inicializovat v PC ještě před spuštěním aplikace. Na jakékoliv změny hardwaru program nemusí vždy reagovat a je třeba jeho opětovné spuštění.

aver-gl310-03

Velmi pěkně vypadá barevná signalizace činnosti přístroje a to pomocí kruhové oblasti v jeho středu. LED indikátor bliká modře ve směru hodinových ručiček v případě, že se GL310 načítá, trvale svítí modře v režimu Standby a červené blikání v rytmu lidského dechu potom informuje o nahrávání. Streamování videa je zase oznámeno modrým blikáním ve stejném rytmu a pokud se objeví rychlé červené problikávání, znamená to varování a nějakou chybu.

AVerMedia GL310 nabízí také funkci TimeShift, kterou budou mnozí jistě dobře znát z klasických televizních tunerů. V případě tohoto modelu je možné se snadno a rychle vrátit do libovolného místa nahrávky a začít z něj další nahrávání. Ke všem vlastnostem a funkcím si můžete přiřadit klávesové zkratky, takže pohotově aktivujete to, co potřebujete a ovládání přístroje si tak usnadníte a přizpůsobíte k obrazu svému.

aver-gl310-hodnoceni
Zdroj: vlastní Foto: vlastní

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
2 Komentáře k vláknu
3 Odpovědi
0 Sledující
 
Nejaktivnější komentáře
Nejdiskutovanější
3 Napsali
Michal cOsmOsOndraKoblih Nedávní komentující
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na
Ondra
Host
Ondra

Dobrý den, mám problém. Když chci nahrávat objeví se mi že poznámka. Nahrávání se nezdařilo.. poradíte mi prosím co s tím ?

Koblih
Host
Koblih

V tradičním duchu, nic než pravdu, zase okomentuju. Kdo by to byl čekal… No jo, však já taky, mimochodem docela pěkná písnička od Alkeholu (Čekám každej den), když už jsi ten muzikant. Proč to píšu k článku o GL310? Stručně řečeno, proto 😛 A taky se nudím, je mi smutno a mám průser. Ten prozradím, prozradím mou poslední zkušenost se zabalením od Alzy. Prostě bída. Ne že by tam nebyly ty pytlíky se vzduchem, doba, kdy se to balilo do naškubanejch krabic, je naštěstí pryč, prostě to nebylo v tom vycpaném. Všechno narvali do rohu, mimo, ale říkám, přežilo vše.… Číst vice »

Koblih
Host
Koblih

Nudu zabiju, ne zapiju!! Aha, počkej, omlouvám se, ty myslíš ten smutek… Tak jako já tak málo a špatně spím, že jsem po zralé úvaze došel k závěru, že bych měl více spát. A trochu méně hrát. A méně chlastat… Kafoně samozřejmě, víš, mně pivko naštěstí nechutná ani trochu, protože smrdí a tak nějak málo to ožírá 😛 Hm, takže mi teď došlo, že mi chybí rum… Čili návod pro nezkušené děti a pivní smraďochy zní – chlastejte kafe s rumem 😀 Snad mi školní velitelství odpustí… Každopádně Alkehol je hudební skupina, která zpívá asi tak z 95% o?? VO… Číst vice »