August Rush – melodie mého srdce

O tomto filmu jsem chtěl napsat co nejdříve po jeho zhlédnutí, ale dostal jsem se k tomu o dost později… August Rush je film o hudbě i lásce a divák by jej měl přijmout především jako pohádku, ve které se zázraky stávat prostě musí. Snímek je sám o sobě takovým malým zázrakem, který se velmi citlivě snaží vyjádřit vztah mezi hudbou a jejím autorem.

Tento vztah bývá většinou velmi intimní a přesahuje naši duši. Jako muzikant budu hodnotit film především z pohledu mého vlastního intimního prožitku, ve kterém se mé emoce přelévají do melodie a jednotlivých tónů… V této rovině vnímám Augusta Rushe jako jedinečný pokus o to, vystihnout smysl a podstatu hudebního cítění v každém z nás a tento pokus se bezesporu vydařil…

august02Těžko říci, do jaké míry rozhoduje o kvalitách filmu to, že jeho režie se ujala žena (Kirsten Sheridan). Naivně se však chci domnívat, že právě ženský přístup je u tohoto snímku klíčovým aspektem, díky kterému může být August Rush melodií také vašeho srdce a každý, kdo se někdy dotkl jakéhokoliv hudebního nástroje, musí být přinejmenším stejně dojatý jako já… Není totiž vůbec jednoduché smysluplně popsat, co vám blízké spojení s hudbou v životě dává a jaké realitě to otevírá dveře. Jde o zcela jedinečný svět uvnitř vás a jak se ve filmu říká: “Hudbu musíš mít rád víc než jídlo”… Jsem zvyklý se hudebně vyjadřovat už od dětství a popsat komukoliv tento svět se mi zdálo zcela nemožné. Mám teď velkou radost, že právě Augustu Rushovi se to po všech stránkách opravdu daří!

To, že se ve filmu ještě objevuje milostná romance mladého páru, ať už může působit více nebo méně infantilně, mi přijde jako ten nejvhodnější způsob vyjádření nezastupitelnosti LÁSKY ve všech jejích podobách. Láska, která vstupuje do našeho života, aniž by se ptala, jestli může dál? Láska, která nás hledá, stejně jako my hledám ji… Láska, bez které se žít snad ani nedá, stejně jako se nedá existovat bez hudby a dalších krásných věcí, které nás obklopují. Často se jen bojíme přiznat, že lásku všichni potřebujeme, ať už ji vidíme v čemkoliv… Možná je právě to naším nejdůležitějším cílem – žít v lásce a být ji maximálně otevření…

august03August Rush má zcela specifický a mimořádně povedený soundtrack a pokud po jeho poslechu nezatoužíte ani po závěrečných titulcích, tak jste během sledování spali nebo si nevybrali zrovna ten nejvhodnější film pro vás… Osobně mi všechny skladby přijdou úžasné a co se týká těch instrumentálních – zejména “Augusts Rhapsody” – nemají chybu a rozhodně si je čas od času připomenu!

Na závěr zmíním herecký výkon představitele hlavní role Augusta Rushe, které se ujal Freddie Highmore. Ten kluk to prostě zahrál skvěle! A když říkám “skvěle”, myslím tím hlavně to, že mu všechno zkrátka věříte a to je v tomto případě rozhodně nutné… Záměrně vám nevyprávím příběh, protože ten se musí vidět a cokoliv o něm psát je zbytečné, ne-li přímo na škodu! Jestli z tohoto článku máte dobrý pocit, na film se určitě podívejte a já vám zaručuji, že nebudete litovat!

august-csfd

Jak se Ti líbil článek?
[Celkem: 1 Průměr: 2]
The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na