Assassin’s Creed Origins

Příkladem typické herní série, provázející nás již léta virtuálními zážitky, je bezpochyby Assassin’s Creed. V roce 2015 jsme se rozloučili dílem s přízviskem Syndicate, abychom ze strany Ubisoftu vzápětí obdrželi informaci, že si tento kolos potřebuje odpočinout. Sezóna 2016 se nesla ve znamení absence zažitého každoročního rituálu přenášejícího naše virtuální DNA do atraktivních dob minulých. Médii plula vlna zpráv o znovuzrození, návratu ke kořenům a nejeden hráč bral tyto výroky za příliš velká slova, nevěstící nic dobrého.

Pro stažení MP3 se nejprve přihlaš.

Ostatně s příchodem prvních trailerů a gameplay na E3 bylo i mé absterego kropeno studenou sprchou, protože ukázka na konferenci Ubisoftu byla natolik obyčejná, banální a nudná, že výše uvedené výroky odpluly jako ranní mlha. Moje peněženka i přes tento negativní opar zhubla a já v den vydání přenesl svého hráčského ducha do starověkého Egypta.

Assassin’s Creed je jistým způsobem zažitý mechanismus, který mě po dvouleté pauze zase připomenul, že tento seriál, i přes jeho opakující se kostru, mám rád. Hned na začátku je potřeba říci, že se žádná revoluce, evoluce, znovuzrození a jiná zbytečná marketingová prohlášení nekonají a světe div se, není to na škodu. Při prvním spuštění vás přivítá stejná sada interface představující ukazatele, zvuky, nápovědu, mapu, ikony a jiné drobnosti, které charakterizují tuto sérii natolik, že snad každému zkušenějšímu hráči stačí několik vteřin záběru a ví (byla-li by to otázka v televizní soutěži). Z hlediska hlavního menu, nalezneme ve hře přehledné rozhraní, příjemné na ovládání a intuitivní po všech směrech.

Hra je jednoznačně z mého pohledu lépe optimalizovaná pro gamepad, se kterým jsem na PC hrál. Poměrně minimalistický crafting je vyřešen jednoduchým zlepšováním úrovně vašeho brnění (hrudní štít), nátepníků a vaků na předměty, což je tak upozaděná aktivita, že se nemusíte bát syndromu Far Cry. Navíc oblečení je čistě estetická záležitost, která nemá vliv na vaši výdrž. Šaty, zbraně, štíty, to vše je otázkou prodeje a nákupu. Pryč ale z menu a jdeme hrát!

Bayek je hlavní postavou Origins a prostředník provázející vás napříč neskutečně obřím světem. Vezmeme-li v potaz Francouzkou revolucí zmítanou Paříž či viktoriánský Londýn, zde v Egyptě se posouváme o level výše. Když se poprvé z lokace A dopravíte do lokace B, a jako já otevřete a oddálíte mapu, abyste zjistili, jak malinkatou plošku jste zatím objevili, spadne vám čelist. Svět je opravdu, ale opravdu obří. Navíc je velikost plochy maximálně využita ku prospěchu, protože zatímco městská zástavba (viz výše uvedené metropole) a bloky baráků můžou být časem monotónní, tak zde se jedná o pravý opak. Každá lokace je pečlivě vymodelovaný originál do posledního detailu a přesně se trefili do černého v tom, že pokud vás omrzí pohybovat se v místě A, není slastnějšího osvěžení, než sednout na koně a hurá o dům dál. V tomto ohledu funguje poslední Assassin na jedničku. Navíc je příběh dávkován tak, abyste měli motivaci cestovat napříč mapou a objevovat nové lokace.

Hlavní dějová linka série Assassin’s Creed je vždy takové bolavé místo, které ve výsledku přinese zklamání. Obecně jsem prožíval v minulých dílech prvotní pocit nadšení, dlouhodobý stav šedého průměru a konečnou fázi, kdy mě příběh přestal zajímat úplně. Letos je tomu, díky bohu, jinak! Poprvé jsem věnoval výhradní část hraní hlavním misím a užíval si je stejným tempem od začátku až k závěrečným titulkům. Pravdou je, že nového Assassina pokoříte za 40 hodin, včetně občasného odběhnutí k vedlejším questům. Pokud se budete snažit vyzobat vše na maximum, čas se astronomicky navýší. Nicméně právě kvůli plynulosti příběhu, který vás přímo vybízí cestovat, je průchod hlavní dějovou linií příjemně různorodý, navzdory tomu, že mise více méně kopírují Assassínský standard.

Ačkoliv se několik zažitých mechanismů vytratilo, příjemně to pročistilo vzduch a přispělo k hratelnosti. Příklad mluvící za vše, je odkrývání lokací nikoliv synchronizacemi věží, ale pouhou návštěvou daného místa. Tak se z proklínaných můstků, kde se vrháte skokem důvěry do kupky sena, stávají pouze vámi zvolená místa rychlého přesunu, která jsou v rámci objevené lokace odkryta i jinde.

Největším překvapením pro mne bylo, že onen starověký Egypt, je z velké části nasáknut řeckou kulturou a bez velkých potíží lze konstatovat, že si vyzkoušíte, jak by vypadal Assassin, kdyby v Ubisoftu otevřeli knihu historie na jiné stránce. Vzhledem k tomu, že se jedná o Ptolemaiovský Egypt, kterému vládne (spoluvládne) Kleopatra, tak krom klasických scenerií s pyramidami a sfingou, jsou zde i rozsáhlá území bohatá na typickou řeckou architekturu, která nesmírně osvěžila celou hru. Kolos světa se tím přitažlivě obohatí a vytváří jeden z nejkrásnějších Assasínů vůbec. Historických postav je přiměřeně a nenastupují na scénu tak komicky, jako v předchozím díle, kde jste v Londýně zakopávali v každé špinavé uličce o nějakého významného vědce či politika.

The following two tabs change content below.
Hráč 0

Hráč 0

Narodil se v roce 1983 v Praze a hraní PC her je jeho velkým koníčkem od útlého věku. “Dospěl jsem do fáze, kdy krom samotného hraní potřebuji čas od času ventilovat svoje názory a zážitky z konzumace tohoto kolosu, který hýbe multimediálním světem.” Je také autorem herního blogu s názvem Hráč 0 a do Prasklé mouchy píše od dubna 2016.
Hráč 0

Poslední od: Hráč 0 (všechny)

Pages: 1 2

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
3 Komentáře k vláknu
9 Odpovědi
0 Sledující
 
Nejaktivnější komentáře
Nejdiskutovanější
3 Napsali
Hráč 0Michal cOsmOsNealko Nedávní komentující
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na
Michal cOsmOs
Admin
Michal cOsmOs

Mám koupené všechny díly, kromě tohoto posledního. A dal jsem si takovou blbou zásadu, že je dohraju všechny. Zopakoval jsem si díly (průběžně během dvou let) až do Revelations a tam momentálně tvrdnu. Už se chci pustit do dalších, ale chci to dohrát, jinak si nesplním svůj osobní achievement! Blížím se snad už ke konci, ale děsně mě to nebaví a nudí, což je asi tím, že to do Revelations má dost podobné prostředí. Než se dostanu k Origins, bude mě to stát ještě hodně trpělivosti a času! :))

Michal cOsmOs
Admin
Michal cOsmOs

Tak hlásím, že jsem včera úspěšně zdolal Revelation a teď už brázdím Boston ve 3. sequenci AC III. Jak milé, že v dalším aktu nasněžilo. Tuhle změnu vítám! 🙂 Celkově i delší nabíjení zbraní dodává napínavosti soubojům a zatím příjemný rozdíl oproti předchozím dílům!

Michal cOsmOs
Admin
Michal cOsmOs

Tak hlásím, že jsem aktuálně vstoupil do Sequence 9 a stále jsem s herním obsahem spokojený. Doufám, že to dohraju, než mi dorazí Kingdome Come, protože pak už se k tomu budu muset vrátit jindy! :))

Michal cOsmOs
Admin
Michal cOsmOs

Ale ne, furt mam na mysli AC3. :)) Ja to preskakovat urcite nebudu a nez se dokodrcam k Origins, tak budou urcite dalsi AC dily a Origins ve sleve! 🙂

Nealko
Člen
Nealko

Pěkně napsaná recenze! Člověka to donutí přemýšlet, jestli si to nakonec neměl koupit!!! 🙂 Ale jo, asi do toho půjdu. Pěkně napsáno i namluveno! Díky, kucí!