ARK: Survival Evolved

Oficiální datum vydání této hry se měnilo celkem často, ale poslední termín je nakonec magické datum 8. 8. 2017! Ark Survival je však v předběžném přístupu od roku 2015 a já jsem se už loni rozhodl tento pozoruhodný titul vyzkoušet. Nejprve jsem se ve hře příliš neorientoval a byl jsem líný hledat informace na internetu. O nějaký ten měsíc později jsem se rozhodl, že tomu šanci dám a nastuduji alespoň první kroky přežití v tomto nebezpečném, ale krásném světě plném, zejména, plazů, dominujících živočišné říši v období druhohor.

Pro stažení MP3 se nejprve přihlaš.

Survival hry jsou bezesporu zvláštní a relativně novou oblastí video her, které dal vzniknout patrně Minecraft, jak už ostatně naznačil také můj kolega Vladimír VlaJí v tomto příspěvku. Princip hraní je založený na získávání různých surovin, ze kterých následně připravujeme zázemí pro další fungování v otevřeném světě a jeho nástrah. Ty pak mají nejrůznější podobu. V případě Minecraftu jsou to např. skeletoni, pavouci, creepeři, ve hře 7 Days To Die potom agresivní zombíci. Ark Survival si připravil nebezpečné dinosaury, ještěry, ale také vodní predátory. A v případě PVP bývají hrozbou také ostatní hráči na serveru.

Do začátku rozhodně není vhodné hrnout se do PVP režimu a doporučuji si nejprve dostatečně osahat single playerovou část hry. Záhy pochopíš, že tu nebude nic tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Na začátku totiž nemáš vůbec nic, než jen holé ruce. Je tedy nutné si co nejdříve vyrobit první nástroje, kterými budeš moci rychleji získávat důležité suroviny jako dřevo, vlákno, kámen, pazourek a další. Velmi důležitou součástí tvé výbavy jsou také zbraně. Nejšikovnější se mi do začátku zdálo kopí, díky kterému si od nepřátel můžeme udržet bezpečný odstup a vyhnout se tak většímu poškození.


Zabíjení zviřátek se nevyhneš. Nezbytným materiálem pro řadu věcí je totiž kůže, díky které lze vyrobit např. lepší oblečení pro ochranu tělesné schránky apod. Zároveň získáš také maso, které má však příslušnou dobu expirace, než se zkazí. Vlastně všechny potraviny se tu kazí, pokud se včas nespotřebují či lépe neuskladní. Přiznám se, že už jsem nezkoumal, jestli se třeba rybí maso kazí rychleji než z nějakého ještěra, ale tento efekt působí zkrátka realisticky a to se počítá! Stejně jako se počítá efekt hladu, žízně, výdrže atd.

Postava se leveluje používáním všech herních mechanismů, od výroby předmětů, až po jejích dostatečné uplatnění v praxi. Na každé nové úrovni získáváš body, které lze využít k nákupu tzv. engramů, nebo-li schémat pro výrobu nových věcí. Podstatné je od začátku vědět, že se nemůžeš naučit všechny položky ze seznamu engramů, takže je nutné vybírat uvážlivě. Smyslu nabývá toto omezení ve chvíli, kdy se hry účastní více hráčů a je tedy na domluvě mezi nimi, kdo se naučí co vyrábět. V případě single playeru z toho může být člověk trochu rozmrzelý. Možná bych se nerozhodl pro výrobu rybářského prutu, kdybych si nejprve přečetl, že rybařit je možné pouze z dřevěné židle či lávky. Kdopak asi tenhle nesmysl vymyslel? Zřejmě někdo, kdo v životě nerybařil vestoje.

V pozdější fázi hry nabízí Ark Survival dokonce střelné zbraně a výrobu sofistikovanějších předmětů. Tvůj příbytek už nemusí být ze slámy, ale zděný, a na zahradě za domem můžeš sklízet vlastní úrodu. Dinosaury lze ochočit nejen na chov, ale dají se využít také jako dopravní prostředky. A to dokonce i ti létající velikáni! Ochočená zvířata pak mohou pomoci se sběrem surovin a dají se také rozmnožovat. Kde máš ty vajíčka?! Kams je dal?! Během výprav do divoké přírody je potřeba dávat si pozor na nejrůznější havěť. Nejednou mě jedem oslepila pištící ještěrka a následně zákeřně dodělal obří had.

Konzolová verze hry Ark Survival se netěší dobré optimalizaci a především grafika na mém XboXu One, je celkem slušný hnus. Tedy porovnám-li to s videi a screeny PC verze, kde je všechno, přinejmenším o 200 procent hezčí. Ostatně, přidávám několik vlastních screenů i krátkou video ukázku. Naštěstí jsem game-preview zakoupil v rámci výrazné slevové akce, ale plnou cenu bych, díky grafické podobě hry, v žádném případě neobětoval.

Závěrem ještě odkaz na skvělou oficiální Wiki!

Zdroj: vlastní Foto: Ark Survival

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na