Acer N10

Právě sedím v tramvaji a píši tuhle recenzi. Ptáte se, jak je to možné, když Pribina přece nemá notebook. Odpověď je jednoduchá, může za to zařízení, kterému se říká PDA, neboli kapesní počítač. Acer n10 na první pohled nezaujme designem, hmotností či navigačním softwarem, ale svou cenou. Za 6400 korun bez DPH získáte stroj, který svou výbavou předčí daleko dražší výrobky od HP nebo Fujitsu-Siemens. Posuďte sami. Jako srdce zde tepe RISC procesor Intel Xsale taktovaný na 300MHz. Přístroj obsahuje 64MB RAM a 32MB ROM, která slouží na ukládání programů a operačního systému.

Zde je předinstalován Pocket Windows 2003, kde je již obsažen Pocket Outlook, Word, Excel, Internet Explorer, Media Player 9. Na přiloženém CD dále naleznete software pro propojení s PC, Adobe Reader, Microsoft eBook Reader, českou lokalizaci systému a pár her.
Mnoho užitečných programů naleznete také na Internetu, namátkou PocketDOS, který když nainstalujete, můžete spouštět dosové programy. Vy jste ještě nehráli Civilizaci na svém PDA? :-)Zařízeni má dotykový displej v rozlišení 240×320 v 65. tisících barvách. K dotyku zde slouží “tužka”, které se odborně říka stylus. Energie pro práci je dosti, uvnitř je Li-Pol baterie s udávanou výdrží 8 hodin. Ale z vlastní zkušenosti musím říci, že to bude i více. Na jedno nabití je výdrž 5 dni a to při cestách poslouchám MP3 a v práci je puštěno skoro nepřetržitě.

Samozřejmostí je místo na přídavné karty. Zde máme jak Compact Flash tak i SD/MMC. Když si uvědomíme, že největší CF karty mají velikost až 8GB a SD 512MB, tak máme neuvěřitelné množství místa. To lze třeba vyplnit již zmiňovanými MP3 nebo filmy ve formátu DiVX, jehož přehrávač je volně ke stažení.

Ke komunikaci zde slouží USB kabel nebo infra port. Bohužel Bluetooth není zastoupen, ten je u dražšího modelu n30. V současné době je ale možnost zakoupení Wi-Fi síťové karty do CF slotu v ceně cca 1300kč. Rázem máme k dispozici mobilní stanici. Přípojných bodů je v okolí nepočítaně.

Další věc, která je hodna pozornosti je prográmek nebo spíše součást psaní, jež má název Transcriber. V čem spočívá jeho geniálnost? Na PDA se dá psát i ručně, jako propiskou na papír. Nejdříve si nastavíte jak určitá písmena píšete a pak stačí napsat slovo a program ho sám převede do počítačové podoby. Chcete si v rychlosti zaznamenat telefonní číslo a nemáte čas ho ťukat, tak si ho napíšete a zbytek je na počítači.

Mé zkušenosti jsou více než kladné. Za málo peněz hodně muziky. Jediná chybička, kterou jsem zatím zaznamenal, bylo občasné vypadnutí zásuvných karet ze systému. Vše ale vyřeší reset.

The following two tabs change content below.
Petr Pribina

Petr Pribina

Narodil se v březnu 1980 v Ostravě. Je to velký fanda značky Alfa Romeo a sám je hrd a pyšen na svůj vůz nesoucí toto jméno. Kromě automobilizmu se nechává přitahovat rovněž výpočetní technikou a PC hrami. Stal se prvním externím spolupracovníkem časopisu.
Petr Pribina

Poslední od: Petr Pribina (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na